Porwania
Do porwań dochodzi dość często, a ich ofiarami pada wiele różnych osób. Dzieje się tak, ponieważ dokonuje się ich, dążąc do odmiennych celów. Osoby porwane zwykle są zupełnie bezbronne, ponieważ wiąże je się lub zamyka w pomieszczeniu pod odpowiednim nadzorem. Często zdarza się jednak, że udaje im się uciec. Szczególną formą porwania jest uprowadzenie – wówczas przetrzymuje się osobę poniżej piętnastego roku życia lub kogoś, kto okazuje się wyjątkowo bezradny ze względów fizycznych bądź psychicznych.
Znaczny odsetek wszystkich porwań stanowią porwania dla okupu. Sprawcy zwykle wybierają dzieci z dobrych domów, których rodzice będą w stanie zapłacić znaczną sumę pieniędzy, by odzyskać pociechy. Zdarzają się również porwania, mające na celu zmusić kogoś do wykonania jakiegoś czynu lub zdradzenia konkretnej informacji, której do tej pory nie zamierzał ujawniać. W chwytaniu porywaczy biorą udział specjalnie wyszkoleni ludzie. Muszą mieć stalowe nerwy, ponieważ na co dzień stykają się z sytuacjami podbramkowymi – płaczem rodzin, cierpieniem dzieci oraz brutalnością.
W Polsce do porwań dochodzi raczej rzadko, aczkolwiek zdarza się, że osoba, upatrzona przez przestępców, znika z ulicy w parę sekund – zupełnie bez śladu.