Jak rozpoznać nerwicę?
Nerwica zaliczana jest do chorób XXI wieku – najczęściej dotyka ona ludzi młodych miedzy 20. a 30. rokiem życia. Choć często jej objawy są bagatelizowane, w rzeczywistości jest to poważne schorzenie całego organizmu, które wymaga profesjonalnego leczenia.
Jak więc rozpoznać nerwicę? Do podstawowych objawów nerwicy należy przede wszystkim nieuzasadniony lęk, który jest wszechogarniający, trudny do opanowania i zazwyczaj bezpodstawny. Chory może odczuwać go ciągle lub okresowo – mamy wówczas do czynienia z tzw. atakiem paniki. Poza lękiem u osoby chorej pojawiają się duszności, bóle serca, żołądka i głowy, drżenie mięśni, problemy ze snem oraz libido.
Bardzo często pacjenci udają się wtedy do lekarza, który szuka fizycznej przyczyny dolegliwości, która jest jednak niemożliwa do zdiagnozowania. Dla chorych na nerwicę charakterystyczny jest także egocentryzm, czyli skupianie się wyłącznie na własnym losie i domniemanych schorzeniach. W nerwicach najtrudniejsze do pokonania jest tzw. błędne koło.
Polega ono na tym, że chory odczuwając lęk potęguje objawy fizyczne, a nasilenie się tych ostatnich wzmacnia strach. Dlatego też wyleczenie nerwicy wymaga skorzystania z profesjonalnej pomocy.