Depresja – objawy i leczenie
Jeszcze do niedawna depresja była zupełnie bagatelizowana i uważana raczej za fanaberię niż prawdziwe schorzenie. Chorym zarzucało się życiową nieporadność oraz przesadny egocentryzm. Dziś wiadomo już, że depresja to poważna choroba, która przez Światową Organizację Zdrowia została uznana za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.
Jakie są więc jej objawy i leczenie? Podstawowym objawem depresji jest smutek i przygnębienie – są one często bagatelizowane przez otoczenie chorego, jako, że każdy z nas czasem doświadcza obniżenia nastroju. Warto więc wiedzieć, iż depresji towarzyszy także utrata zainteresowań i motywacji do robienia czegokolwiek – od pracy po spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Chory izoluje się od otoczenia, a niezrozumienie przez najbliższych jego problemu prowadzi do nasilania się choroby.
Leczenie depresji przebiega dwutorowo – zazwyczaj składa się na nie terapia farmakologiczna oraz psychologiczna. Poprawa następuję przeważnie po 6-12 tygodniach w zależności od wieku pacjenta i zaawansowania depresji. Na pewno jednak nie można liczyć na to, że objawy ustąpią same.