Cukrzyca – przyczyny, objawy i leczenie
Cukrzyca typu drugiego uznana jest już za jedną z chorób cywilizacyjnych. Zapada na nią coraz więcej osób, a do jej głównych przyczyn – oczywiście oprócz obciążeń genetycznych – należy nieprawidłowa dieta, nadwaga i brak aktywności fizycznej.
Jakie są jej pierwsze objawy? Do podstawowych symptomów cukrzycy zalicza się przede wszystkim ogólne osłabienie organizmu, objawiające się nawet niekontrolowanym zasypianiem w ciągu dnia. Często u chorych występuje nadmierne pragnienie, zmuszające je do przyjmowania płynów nawet w nocy.
To z kolei wiąże się z częstszym oddawaniem moczu. Chorym doskwiera też często wzmożony apetyt.
Większe posiłki nie powodują jednak tycia, a wręcz przeciwnie – znaczną utratę wagi. Cukrzycy towarzyszy też często świąd skóry, pojawiający się w okolicy narządów płciowych.
Objawy przeważnie rozwijają się bardzo powoli i nie muszą występować jednocześnie. Aby więc potwierdzić lub wykluczyć chorobę najlepiej udać się do lekarza.
Leczenie zależy tu od poziomu cukru we krwi – jeśli nie przekracza on 300 mg/dl najczęściej wystarczy przyjmowanie leków w tabletkach oraz zmiana trybu życia. W przeciwnym wypadku konieczne jest podawanie zastrzyków z insuliny.